top of page

Program obuke za identifikaciju i procjenu rizika od pranja novca i finansiranja terorizma za obveznike Zakona o SPNFT
Datum objave vijesti/ održavanja seminara:
17. фебруар 2025.
Institut računovođa i revizora Crne Gore organizuje radionice u cilju unaprijeđenja znanja i vještina za identifikaciju i procjenu rizika od pranja novca i finansiranja terorizma u cilju pravilne primjene Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma. Predstavnici Sektora za finansijsko-obavještajne jedinice (FOJ) iz Ministarstva unutrašnjih poslova će biti glavni predavači na radionicama, koji će kroz detaljno razrađivanje navedene tematike pomoći svim učesnicima za adekvatno formiranje Izvještaja o analizi rizika za konkretno preduzeće.
U nastavku i prilogu dajemo detaljan pregled programa obuke.
UVOD
Izrada analize rizika od pranja novca i finansiranja terorizma je osnovna obaveza za sve obveznike prema Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma (Zakon).
U poglavlju Zakona pod naslovom “Obaveze obveznika” prva obaveza koja se navodi obvezniku je da je dužan da, prilikom obavljanja djelatnosti, preduzima mjere i radnje u skladu sa ovim zakonom, a naročito da: identifikuje rizike i vrši procjenu rizika od pranja novca i finansiranja terorizma, uspostavlja politike, kontrole i procedure i preduzima radnje za umanjenje rizika od pranja novca i finansiranja terorizma. Dalje je Analiza rizika razrađena članom 12 Zakona koji propisuje u kojim rokovima se Analiza mora donijeti kao i šta mora da sadrži.
Zakon propisuje i kazne za obveznika koji ne izradi Analizu rizika, i to ne samo ako ne izradi Analizu rizika već i ako analiza rizika ne sadrži ili ne obuhvata sve elemente propisane članom 12 Zakona. Zakon propisuje kazne za pravno lice u rasponu od 3.000 do 20.000 €.
Analiza rizika je osnovni dokument na osnovu kojeg obveznik može efikasno prepoznati i ublažiti pretnje od pranja novca i finansiranja terorizma. Dokument Analiza rizika nije puko zadovoljavanje zakonske obaveze, već je dokument koji obveznik treba da koristi u svakodnevnom radu i da postupa po istom kako bi uspješno učestvovao u sistemu sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma. Naime, Zakon u skladu sa preporukama FATF-a razrađuje čitav proces upravljanja rizicima od pranja novca i finansiranja terorizma, od nacionalnog nivoa (kroz Nacionalnu procjenu rizika od PN/FT), do sektorskih procjena rizika (koje se moraju kretati u okvirima prepoznatim NPR) i na kraju do individualnih analiza i procjena rizika pojedinih obveznika, specifičnih upravo za tog obveznika, a koherentnih i komplementarnih sa NPR. Zakon predviđa izradu individualnih analiza rizika kod obveznika upravo sa namjerom da se neki opšti trendovi prijetnji i ranjivosti (identifikovani u NPR) budu prepoznati i konkretizovani kod pojedinačnih obveznika sa ciljem izrade i primjene konkretnih – specifičnih mjera i radnji na sprječavanju PN/FT koji su razvijeni za svakog od obveznika Zakona i koji mogu biti slični između obveznika koji pripadaju istom sektoru (kategoriji) obveznika, ali ne nužno i isti. Jedino se na taj način, efikasnim i efektivnim angažmanom svih privrednih subjekata – obveznika može očekivati rezultat na sistemskoj borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma.
Shodno Zakonu, za očekivati je da će u prestojećem periodu biti intenziviran nadzor u ovom dijelu primjene Zakona jer je to jedan od zahtjeva EU eksperata kroz proces zatvaranja pregovaračkih poglavlja za pristupanje EU. Naime, kroz kombinaciju neposrednog (neposredna kontrola obveznika) i posrednog nadzora (kontrola podataka, informacija i dokumentacije koju obveznici dostavljaju nadležnim nadzornim organima), Zakon je značajno olakšao posao kontrole od strane nadzornog organa, a takođe i omogućio kontrolu značajno većeg broja obveznika. Zakon takođe propisuje da je obveznik dužan da analizu rizika dostavi nadležnom nadzornom organu, na njegov zahtjev, u roku od tri dana od dana prijema zahtjeva.
Pored zakonske obaveze važno je da obveznik izradi i svoj rad zasnuje na Analizi rizika i zbog:
Izbjegavanje reputacionih rizika: Neadekvatne mjere za sprečavanje pranja novca mogu ugroziti ugled kompanije ako postane predmet istrage ili bude kažnjena.
Očuvanja povjerenja klijenata i partnera: Klijenti i poslovni partneri imaju veće povjerenje u kompanije koje sprovode odgovorne i transparentne mjere za sprečavanje pranja novca.
Prevencije zloupotrebe njihovih legalnih poslovnih djelatnosti u svrhe kriminalnih aktivnosti: Analiza rizika pomaže u identifikaciji sumnjivih aktivnosti koje bi mogle uključivati pranje novca ili finansiranje terorizma.
Finansijske zaštite: Sprečavanje poslovnih odnosa sa rizičnim klijentima smanjuje rizik od gubitaka i pravnih problema.
Identifikacije rizika: Analiza omogućava obvezniku da identifikuje potencijalne izvore rizika u svom poslovanju, kao što su rizični klijenti, transakcije ili proizvodi.
Klasifikacije rizika: Omogućava procjenu nivoa rizika (nizak, srednji, visok) i fokusiranje svojih limitiranih resursa na najrizičnije oblasti.
Ciljane mjere kontrole: Na osnovu analize rizika, obveznik može implementirati odgovarajuće mjere, kao što su:
produbljene mjere za visokorizične klijente.
Pojačano praćenje određenih vrsta transakcija.
Dakle, izrada analize rizika je neophodna za:
Obezbjeđivanje ispunjenja zakonske obaveze.
Efikasno i pravovremeno prepoznavanje i ublažavanje prijetnji od pranja novca i finansiranja terorizma.
Prepoznavanje i ublažavanje sopstvenih ranjivosti
Očuvanje integriteta i reputacije obveznika.
Upravljanje ograničenim resursima u cilju planskog djelovanja na očuvanju legalnog poslovanja.
PROGRAM OBUKE
U cilju ispunjenja zakonskih obaveza i postizanja očekivanih rezultata, osmišljen je ovaj program obuke, koji bi kroz 2-4 dana trajanja (zavisno od toga da li se organizuju 1, 2 ili 3 modula) obveznicima dao odgovore i pojašnjenja na sledeća pitanja:
Modul 1 - Obuka polaznika na temu pojašnjenja elemenata za izradu analize rizika za obveznike (shodno članu 12 Zakona), i to:
1) Pojašnjenje elemenata za izradu analize rizika
1. Šta je rizik, šta su prijetnje, ranjivosti i šteta koja bi mogla nastati
2. Identifikacija rizika
3. Vrste rizika: rizik klijenta, rizik proizvoda, geografski rizik, rizik distributivnog kanala
4. Ranjivosti
5. Ponderisanje ranjivosti i štete
6. Izračunavanje (procjena) rizika
2) Pojašnjenje sistema za upravljanje rizicima
1. Upravljanje rizikom:
· Politike i procedure
· Sistemi i kontrole
2. Nadzor nad rizikom i revizija rizika:
· Revizija analize rizika
· Programi usaglašavanja i revizije
3) Pojašnjenje sadržaja dokumentacije na osnovu analize rizika
1. Uvodni dio i definicije
2. Procjena i kontrola rizika
3. Mjere poznavanja i praćenja klijenta
4. Stručno osposobljavanje
5. Određivanje ovlašćenog lica
6. Vođenje evidencija
7. Obavezni interni akti
Obuka bi trajala 2 dana i organizovala bi se u učionici IRRCG, u manjoj grupi od 30-35 polaznika.
Modul 2 - Mentorska podrška za izradu analize rizika:
1) Pojašnjenje načina popunjavanja obrasca za proračun rizika i obuka za korišćenje obrasca za proračun rizika.
2) Analiza rezultata procjene rizika (Analiza rezultata bi se uradila nakon popune obrasca za proračun rizika)
Obuka bi trajala 1 dan i organizovala bi se u učionici IRRCG. Svaki polaznik za praćenje modula 2 je potrebno da ima svoj laptop. Svaki polaznik bi na kraju obuke bio u stanju da izradi analizu rizika individualizovanu za njegovo poslovanje.
Modul 3 – Mentorska podrška za izradu pratećih dokumenata
Obuka bi podrazumijevala izradu pratećih dokumenata na osnovu analize rizika (shodno članu 12, stav 2 Zakona koji propisuje da „Analiza rizika mora da sadrži i procjenu mjera, radnji i postupaka koje obveznik preduzima za sprečavanje i otkrivanje pranja novca ili finansiranja terorizma”). Svaki polaznik bi na kraju obuke bio u stanju da izradi dokumenta koja bi pratila individualne analize rizika.
Obuka bi planirana da se podijeli i organizuje odvojeno po grupama obveznika. Npr. za svaku od sledećih kategorija obveznika, organizovala bi se po jedna obuka (obveznici u sferi nefinansijskih poslova i profesija):
Poslovanje u vezi sa nekretninama
o Djelatnost agencija za nekretnine (poslovanje sa nekretninama uz naknadu)
o Izgradnja stambenih i nestambenih zgrada
o Iznajmljivanje vlastitih ili iznajmljenih nekretnina i upravljanje njima
o Kupovina i prodaja vlastitih nekretnina
o Upravljanje nekretninama uz naknadu
Racunovodstveni, knjigovodstveni i revizorski poslovi
Trgovina motornim vozilima, priređivači igara na sreću i ostali
Lokacija održavanja:
Učionica IRRCG, ul. Bulevar revolucije br. 40, Podgorica (radionica se održava isključivo uživo u manjim grupama od 30-35 polaznika)
Termini održavanja:
planira se održavanje više radionica po grupama/djelatnostima, gdje će se praktični primjeri analize rizika biti prilagođeni konkretnoj djelatnosti. Za svaku grupu će naknadno biti određeni termini za održavanje.
Cijene modula pojedinačno i po paketima su navedene u brošuri koju dostavljamo u prilogu.
Prijavljivanje na obuku se vrši putem websajta Instituta računovođa i revizora Crne Gore. Direktan link za prijavljivanje: https://www.irrcg.co.me/event-details/program-obuke-za-identifikaciju-i-procjenu-rizika-od-pranja-novca-i-finansiranja-terorizma/form
Uplatu kotizacije za učešće na radionici je moguće izvršiti na sljedeće žiro račune:
CKB banka: 510-205458-04
Hipotekarna banka: 520-402105-52
Prilikom uplate, obavezno je navesti kao svrhu uplate "Radionica SPNFT".
Kontakt informacije:
Za sve dodatne informacije, slobodno nas kontaktirajte na email adresu [email protected] ili 020/227-708.
Anchor 1
bottom of page